Osoby planujące wyposażyć domową siłownię lub klub fitness nie mogą pod żadnym pozorem zapomnieć o wyborze właściwych stojaków na sztangę. Należy zaznaczyć, że bez nich może być praktycznie niemożliwe wykonanie części ćwiczeń przy wykorzystaniu sztangi. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze? Czym dokładnie powinny cechować się stojaki na sztangę (ćwiczenia w domu)

Konstrukcja

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane stojaki bardzo często są łączone lub stanowią dwa odrębne elementy. Godny uwagi jest fakt, że pierwszy wspomniany rodzaj będzie się cechować znacznie większą dokładnością i stabilnością względem ustawienia. Z kolei stojaki wolnostojące dadzą użytkownikom zdecydowanie większą swobodę w aspekcie ewentualnego przemieszczania i rozstawu. W ten sposób po zakończonym treningu osoba trenująca będzie mogła ustawić je w dowolnym miejscu swojej domowej siłowni. 

Wytrzymałość

Rekomendowane jest, by stojaki były wykonane z najmocniejszego materiału, który będzie mógł służyć przez lata. Należy mieć świadomość, że do tego celu przeważnie wykorzystywana jest stal. Oczywiście można zaopatrzyć się też w tego rodzaju produkty z aluminiowymi elementami. Warto wiedzieć, że jest to jednak materiał nie tylko delikatny, ale również mało odporny na większe obciążenia. Jak wiadomo, im osoba trenująca będzie silniejsza, tym większy ciężar będzie dokładała na kolejnych treningach. Świetnym rozwiązaniem będzie bardzo dokładne zwrócenie uwagi na maksymalny tona dopuszczany przez określonego producenta. Zalecane jest kupienie stojaków, których nośność będzie większa niż 100 kg.

Regulacja

Jest to kolejny aspekt, który powinno się wziąć pod uwagę prze podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze stojaków pod sztangę. Należy zaznaczyć, że znaczna większość produktów znajdujących się w ofercie renomowanych producentów ma możliwość regulowania wysokości. Dzięki temu zarówno osoby wysokie, jak i niskie będą mogły komfortowo z nich korzystać. Warto również wiedzieć, że dzięki regulowanej wysokości stojaki doskonale zdadzą egzamin w przypadku takich ćwiczeń jak wyciskanie na ławce czy przysiady. Ponadto łączone stojaki wyposażone są dodatkową prowadnicę. W najprostszym możliwym ujęciu będzie ona pozwalała na węższy lub szerszy rozstaw samych stojaków. Nie można zapomnieć, że konstrukcja będzie miała w ten sposób stabilną i mocną podstawę. Nie jest rekomendowane przed podejmowaniem decyzji o zakupie sugerowanie się ceną. Znacznie lepszym parametrem będzie stosunek jakości do ceny.